תערוכת צילומים בראשון לציון חושפת: כך התמודדנו עם מחלת הנפש

"מחלת הנפש של אחותי נחתה עליי כמו סלע ענק", מספרת נופר, שמשתתפת בתערוכת "פוטו וייס" בגלריית בניין עיריית ראשון לציון, בה מוצגים צילומים של משפחות מתמודדי נפש

השבוע נפתחה תערוכת "פוטו וייס" בגלריית בניין עיריית ראשל"צ, בה מוצגים צילומים של משפחות מתמודדי נפש.
מטרת התערוכה היא להעניק כלי לשינוי ולהשמעת הקול באמצעות תמונות במקום שבו המילים פחות משמעותיות.

התערוכה מספקת הצצה לחייהן של משפחות מתמודדי נפש, שחוו טכניקת טיפול חדשה בשם "פוטו וייס".
הטכניקה מאפשרת למשתתפים לתעד באמצעות צילום נושאים שחשובים להם בשלושה מעגלי תוכן: האישי, המשפחתי והקהילתי.

נופר (שם בדוי), אחת המציגות בתערוכה, מספרת על התהליך שעברה: "המפגש הראשוני שלי עם מחלת הנפש של אחותי נחווה אצלי כמו סלע ענק שנחת עליי באמצע החיים", היא אומרת.

"האירוע הזה חסם לי הכל: את המרחבים, את הנשימה החופשית, את התוכניות שלי ואת השאיפות שלי. הכל נמעך תחת הגוש הענק שנפל עליי ומחץ אותי".
בתערוכה מציגה נופר שני תצלומים. הראשון מתאר את המפגש שלה עם מחלת הנפש של אחותה והשני מתאר את תהליך הצמיחה וההחלמה שלהן. לכל תצלום מצורף טקסט אישי שמעביר את החוויה האישית של היוצר.

"למדתי לחיות עם אחותי כאדם, על הטוב והפחות טוב, כחלק ממסע חיי שכולל כל כך הרבה אפשרויות", אומרת נופר. "המחלה השפיעה גם עליי באופן אישי וגם על מערכת היחסים שלנו. לאורך המסע הסלע הפך לאבן במרחב שאפשר להתבונן בה, לנוח בה, לטפס עליה ולנסות להזיז אותה".
"פוטו וייס" היא מתודולוגיה שבאמצעותה מספקים מצלמות למשתתפים מקבוצות מוחלשות או מודרות, כדי שיוכלו לתעד נושאים חשובים להם באמצעות צילום. הטכניקה מציעה למשתתפים דרכים חדשות ורפלקטיביות לתפיסת העולם שסביבם וכן דרך לחקור את סביבתם ולייצגה במטרה לפעול לשינוי, כחלק מפרקטיקה של העצמה אישית וחברתית.

עמותת "איכות בשיקום" מפעילה ארבעה מרכזי משפחות יה"ל ברחבי הארץ, המפוקחים על ידי משרד הבריאות, הגדול שבהם בראשון לציון.
המרכז שם דגש על מקומה המרכזי של המשפחה בתהליך השיקום – בעבודה משותפת של המתמודד, המשפחה וגורמי הטיפול והשיקום.

במרכזי יה"ל מאמינים ביכולת של המשפחה לשקם את החיים האישיים והמשפחתיים לצד ההתמודדות עם המחלה, ומציעים לבני המשפחה סביבה מחבקת במרחב הטיפול והשיקום הפסיכיאטרי.

למעבר לכתבה המלאה 

אהבתם את הכתבה? נשמח שתשתפו: